نحوه فارسی کردن اعداد در ورد word

شماره گذاری صفحات در ورد word

نگارش پایان نامه و یا مقاله دارای شرایط و قوانین خاصی است که باید در اجرا لحاظ شود . ما در این مقاله بعضی از مواردی که ممکن است در اجرای آن به مشکل بربخورید به آسانی با ترفند های بسیار راحت به شما آموزش می دهیم. مواردی که در این مقاله به شما آموزش می دهیم شامل موارد زیر است که بر حسب نیاز خود می توانید قسمت مورد نیاز خود را مطالعه کنید ولی توصیه ما این است که به طور کامل تمامی موارد را مطالعه بفرمایید.

چگونه صفحات ورد را شماره گذاری کنیم ؟

با آموزش شماره گذاری صفحات در ورد (word) همراه شما هستیم. برای این کار ابتدا ورد را باز میکنیم و از قسمت سربرگ بالا گزینه insert را انتخاب می کنیم. در منوی زیرمجموعه سربرگ insert قسمتی است به نام page number که کافیست مشابه شکل پایین روی آن کلیک نمایید.

شماره گذاری صفحات در ورد word

بعد از کلیک بر روی گزینه page number با توجه به نیاز شما امکاناتی به شما می دهد که به توضیح هر یک می پردازیم. گزینه اول top of page است که به معنای این است که شماره صفحه بالای صفحه ثبت شود. گزینه دوم bottom of page است که به معنای این است که شماره صفحات در پایین صفحه ثبت شود.

که خود این دو گزینه خود شامل سه گزینه هستند که شما می توانید انتخاب کنید مثلا شماره صفحه در پایین سمت چپ متن ثبت شود یا سمت راست یا وسط که ما شماره صفحه را پایین وسط انتخاب می کنیم.

شماره گذاری صفحات در ورد word

چگونه بالا و پایین تمام صفحات ورد یه متن بنویسیم ؟

خب تا اینجای کار یعنی شماره گذاری صفحات ورد زیاد کار سختی نبود کار زمانی سخت تر میشه که بخواهید بالا یا پایین تمام صفحات ورد یه متن مشخص و خاص بنویسیم و در کنارش شماره صفحات ثبت بشه مثلا بالا یا پایین تمام صفحاتمون این متن بخوره:

ترجمه گرام مرجع ترجمه مقاله تخصصی ……………………………. شماره صفحه

که شما میتونید اسم خودتون رو ثبت کنید تا هرکس خواست استفاده کنه اسم شما ثبت شده باشه خب شروع میکنیم.

دوباره سربرگ insert رو انتخاب می کنیم و با توجه به اینکه بخوایم بالا یا پایین صفحه متن بخوره header یا footer را انتخاب می کنیم که هدر برای بالای صفحه است و فوتر برای پایین صفحه.

ما برای مثال بالای صفحه متن را اضافه می کنیم پس header را انتخاب می کنیم که خودش چنتا مدل پیش فرض داره که می تونید انتخاب کنید اما اگر خوشتون نیومد و تصمیم داشتید خودتون یک قالب درست کنید کافیه گزینه یکی مونده به اخر یعنی edit header را بزنید مشابه عکس زیر

متن در بالای تمام صفحات ورد word

خب بعد از اینکه edit header را زدید وارد قسمت بالای صفحات می شوید که شما هر متنی که بخواید را می تونید به این قسمت اضافه کنید اما اگر شما بخواید علاوه بر متن شماره صفحه نیز ثبت شود یعنی با توجه به هر صفحه، شماره صفحه عوض شود باید چیکار کنیم؟ این قسمت یه نکته مهم داره که الان بهتون یاد میدیم.

اگر شما برید و دوباره مراحل قبلی که برای انتخاب شماره صفحات طی کردیم انجام دهید کل متنی که نوشتید پاک میشه پس باید چیکار کنیم؟

برای اینکه متن هم بمونه و شماره صفحات هم باشه بعد از اینکه متنمون رو نوشتیم به قسمت page number می رویم ولی اینبار current position را انتخاب می کنیم.

به همین راحتی مثل عکس زیر همه صفحات شماره می خورن.

چگونه بالا و پایین تمام صفحات متن بنویسیم

فارسی کردن اعداد در ورد word

بعد از این که توانستیم شماره صفحه را به ورد word اضافه کنیم مسئله بعدی حالت نگارشی آن است یعنی اینکه تمامی اعداد باید به صورت فارسی تایپ شوند نه انگلیسی! بنابراین نیاز است که شما اعداد را به فونت فارسی تغییر دهید. فارسی کردن اعداد در ورد word به دو بخش تقسیم می شود: بخش اول اینکه تمامی اعداد ورد را به فارسی تبدیل کنید و بخش دوم اینکه فقط شماره صفحات را به فارسی تبدیل کنیم حال به ترتیب به آموزش هر کدام می پردازیم. لازم است بدانید اگر حالت اول را اجرا کنید شماره صفحات نیز فارسی می شود. روش دوم فقط برای مواردی استفاده می شود که برای مثال شما داخل متن خودتون فرمول دارید و نمیخواهید که اعداد آن به فارسی تبدیل شود.

نحوه فارسی کردن اعداد در ورد word + آموزش برای تمامی اعداد

اعداد انگلیسی و غیر فارسی مشکل بسیاری از تایپیست ها است که ما به صورت یک ترفند به شما آموزش می دهیم تا از این مشکل رهایی یابید.

نرم افزار ورد word مورد نظر را باز کنید. از دکمه های بالای سربرگ file را انتخاب کنید و روی آن کلیک کنید. در صفحه جدیدی که باز می شود از منوی سمت چپ گزینه options را انتخاب کنید پنجره جدیدی باز می شود که در این قسمت باید از گزینه های سمت چپ گزینه advanced را انتخاب کنید سپس صفحه را به پایین اسکرول کنید و از بخش show document content مطابق عکس زیر گزینه numeral را بر روی hindi بگذارید. بعد از انتخاب این گزینه فارسی کردن اعداد در ورد word با موفقیت به پایان می رسد.

فارسی کردن اعداد در ورد word

فارسی کردن شماره صفحه در ورد word

ما در قسمت قبل آموزش دادیم که چگونه شماره صفحه را به ورد اضافه کنیم اما در این قسمت همراه شما هستیم تا به شما آموزش فارسی کردن شماره صفحه در ورد word را آموزش دهیم. برای فارسی کردن شماره صفحه بعد از اینکه از گزینه page numbering شماره صفحه را فعال کردید با توجه به اینکه بالا و یا پایین صفحه است روی شماره دوبار کلیک کنید  سپس روی کادری که دور شماره صفحه است کلیک کنید و بعدش کنترل و شیفت سمت راست کیبورد را به صورت همزمان مطابق عکس زیر فشار دهید.

فارسی کردن شماره صفحه در ورد word

اگر به دنبال این هستید که چگونه شماره گذاری های متفاوت در صفحات ورد داشته باشید به صورتیکه بعضی از صفحات حروف الفبا و بعضی از صفحات اعداد باشند بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

امیدواریم که از این آموزش لذت برده باشید.

ممنویم که همراه ترجمه کرام هستید. 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک گذاری از طریق :
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram

نظرات شما

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت با وحید پازوکی
روی عکس کلیک نمایید.